top of page
  • Berat Bey

Mail Gateway üzeride alınan 550 5.1.10 RESOLVER.ADR.Recipient NotFound hatasının çözümü

550 5.1.10 RESOLVER.ADR.RecipientNotFound; Recipient not found by SMTP address lookup (in reply to end of DATA command))


Mail Gateway'den bazı mailler için yukarıdaki hatayı alabiliriz. Bu hatanın çözümü alttaki maddelerden biri olabilir.

1- Mail adresi gerçekten doğrumu kontrol edilmeli. Bazen göndericiler noktalama işaretlerine dikkat etmeyip gönderebiliyorlar.


2- Exchange üzerinde ''Malware Agent'' kontrolü. Malware Agent maili engelliyor olabilir.

Get-TransportAgent “Malware Agent” komutu ile Malware aktif mi kontrol edilir.

Aktif ise deneme amaçlı Set-MalwareFilteringServer <Server_Name> -BypassFiltering $True komutu ile bypass edilerek sorun Malware'den mi kaynaklanıyor kontrol edilebilir.

Malware servis kontrolu için Get-MalwareFilteringServer | Format-List BypassFiltering komutu kullanılır.

Set-MalwareFilteringServer -BypassFiltering $false ile tekrar servis çalışır. hale getirilebilir.

Bu iki komut sonrası mutlaka Exchange Transport Serrvisi Restart edilmeli.3- Content filter ayarları kontrol edilebilir. Bunun için ''Get-ContentFilterConfig'' komutu ile ayarlara bakılır. Mail almak istediğimiz adresi BypassSenderDomains bölümüne Alttaki komut ile ekleyebiliriz. Burada atlanmaması gereken nokta daha önceden var olan adresleri de komuta eklemeliyiz.

Set-ContentFilterConfig -BypassedSenderDomains google.com,tesla.com,abc.com4- Exchange üzerinde LegacyExchangeDN adresi Exchange üzerinde ilgili mailboxlar altına eklenerek bulunamayan adreslerin sorunu giderilebilir. Bunun için;

Exchange Management Shell'de alttaki komut ile LegacyExchangeDN adresleri bulunur.

Get-Mailbox MailBoxName | fl LegacyExchangeDN


Sonuç olarak ''LegacyExchangeDN : /o=Domain/ou=Exchange Administrative Group (ASDFGHJKKLHSDT)/cn=Recipients/cn=Administrator'' gibi bir metin gelecek. Bunun hepsini kopyalayarak ilgili mailbox'ın altına yeni bir mail adresi ekler gibi ekleyeceğiz.

Email address type bölümünde custom adres ekleyerek ' 'X.500'' yazacağız ve email adres bölümüne metnin tamamını kopyalayacağız.14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

List all SMTP addresses with PowerShell

Get-Recipient -ResultSize Unlimited | Select-Object DisplayName,PrimarySmtpAddress, @{Name="EmailAddresses";Expression={($_.EmailAddresses | Where-Object {$_ -clike "smtp*"} | ForEach-Object {$_ -repl

Comments


bottom of page