top of page
  • Berat Bey

Exchange 2016 Smtp Server internal server adi ile mail atıyor.

Exchange 2016 sunucumuzun yapılandırmasında yapılan bazı hatalar globalde mail sunucumuzun itibar puanını (mta reputation) ciddi derecede düşürür. Bunlardan biri hem gelen hemde gönderilen maillerde sunucu adının aynı olmamasından kaynaklanmaktadır. Örnek vermek gerekirse gönderilen maillerde sunucu adı olarak internal sunucu adı olan mailserver.xyz.com adı kullanılırken gelen mailler mail.xyz.com adresine geliyor olabilir. Exchange 2016 ortamında gönderdiğimiz maillerdeki sunucu adını düzenlemek için alttaki adımları takip ederek yapılandırabiliriz.

1- Exchange 2016 ECP ortamına bağlanmak,

2- Mail Flow sekmesi altında,

3- Send Connectors altında oluşturduğumuz kuralın içeride Scoping sekmesine geliriz.

4- FQDN satırını gelen mail sunucu adı ile aynı yapılandırmak gerekir.


Gelen ve giden mail sunucu adının aynı olması mat reputation puanımız için çok önemlidir. Bunların haricinde spf, dkim dmarc kayıtlarıda çok önemlidir. Bu puanı en kolay https://talosintelligence.com/reputation_center/ adresinden test edebiliriz.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

List all SMTP addresses with PowerShell

Get-Recipient -ResultSize Unlimited | Select-Object DisplayName,PrimarySmtpAddress, @{Name="EmailAddresses";Expression={($_.EmailAddresses | Where-Object {$_ -clike "smtp*"} | ForEach-Object {$_ -repl

Comments


bottom of page